top of page

Tarihçe

 

İstanbul'un ticaret merkezi Mahmutpaşa'da yer alan Hürriyet Çarşısı 1973 yılının mart ayında faaliyete geçmiştir. 1982 yılına kadar müşterek olarak hizmet veren Hürriyet Çarşısı 1982 yılında mülk sahiplerinden kurulan heyet ile kat mülkiyetine geçerek her ortağın dükkanı belirlenmiştir. Mahmutpaşa semti adını Fatih Sultan Mehmed'in sadrazamı Mahmut Paşa'dan alır. Hürriyet Çarşısı'da İstanbul'un ve Mahmutpaşa'nın tarihi ve ticari dokusunu uygun olarak toprak sahipleri olan Ömer Toker, Şakir Hedili, Hacı Ahmet, müteahhit Fahrettin İnceoğlu-Nurettin İnceoğlu ve ortakları öncülüğünde inşa edilmiştir. Tarihi Hürriyet Çarşısı, tarihi Kürkçü Han, tarihi Mahmutpaşa Hamamı ve Büyük Yeni Hana komşudur. 

 

Çarşımız 2325 m2'lik bir alan üzerine kurulmuştur. 5 kattan oluşan çarşımız Mahmutpaşa'nın orjinalliğini bozmadan bünyesinde 264 dükkan barındırmaktadır; ayrıca Hürriyet Çarşısı Yönetim Kurulu Başkanı Haluk İnceoğlu, Çarşı Müdürü ve 4 personelle yönetilmektedir. 1973 yılından 2000 yılına kadar Türkiye'nin her vilayetinden gelen toptancıların alışveriş yeri olan Tarihi Hürriyet Çarşısı'ndan haftada 4.000 parça koli Türkiye'nin her yerine mal gönderilirdi. 2000 yılından sonra toptan satıştan perakendeye dönüşümün ilk adımları atılmıştır. Bu dönüşümde esnafların çeklerinin geri dönmesi, doğu vilayetlerinde imalathanelerin kurulması, İstanbul Belediyesi'nin toptancıları İkitelli ve Giy-Kop'a yönlendirmesi etkili olmuştur. Hürriyet Çarşısı esnaflarının %20'si toptan satışa devam etmekte ve başta Arap Ülkeleri olmak üzere-Libya, Mısır, Arabistan- Gürcistan'a, Almanya'ya ve Avrupa ülkelerine de malzemelerini göndermektedirler. 

 

553 yıllık geçmişiyle, dünyanın yaşayan en eski çarşılarından biri kabul edilen Mahmutpaşa'da heryıl Fatih Belediyesince bir alışveriş festivali düzenlenmektedir.

 

Kürkçü Han
Yeni Büyük Han

Çarşının içinde bulunan tarihi hamamın motifleri korunmaktadır. 

Hürriyet Çarşısı Müdüriyet 1
Hürriyet Çarşısı Müdüriyet 2
Hürriyet Çarşısı Müdüriyet 3
Hürriyet Çarşısı Müdüriyet 4
Hürriyet Çarşısı Müdüriyet 5
bottom of page